Jak przechowywać heparynę w zastrzykach w upał?

💉Jak przechowywać heparynę drobnocząsteczkową w zastrzykach? A zajrzyjmy do charakterystyki produktu leczniczego poszczególnych leków.
.
💊Clexane – Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie zamrażać.
💊Coaparin – Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.Nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
💊Neoparin – Przechowywać w temperaturze poniżej 25 ̊C. Produkt można również przechowywać w lodówce (2 ̊C – 8 ̊C) jednak nie dłużej niż 1 miesiąc. Nie zamrażać.
💊Fraxiparine i Fraxodi – Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
💊Fragmin – Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
.
💉Jak widzicie tylko jeden producent deklaruje, że można jego zastrzyki trzymać w lodówce maksymalnie miesiąc – jeśli już tak zrobicie to nie wstrzykujcie leku bezpośrednio po wyjęciu z lodówki, niech chwilę poleży w temperaturze pokojowej. Inni producenci zalecają trzymanie zastrzyków w temperaturze poniżej 25°C (czy nawet 30°C). Błędem jest więc trzymanie zastrzyków w lodówce, by je chronić przed upałami. Jeśli zastosujecie kilka porad napisanych poniżej, to Waszym lekom nic się nie powinno stać. Przed użyciem zawsze dokładnie obejrzyjcie roztwór w strzykawce.
.
⛔️Najgorsze co możecie zrobić to przechowywać je w kuchni i łazience, gdzie jest ciepło i wilgotno. Najlepszym miejscem na leki jest np. zamykana szafka nocna w sypialni, z dala od promieni słonecznych. Ja trzymam leki w szafce nocnej, a jak dzieciorek podrośnie to schowam je do łóżka (mamy specjalną klapę pod materacem)- by nie miał do nich dostępu.
.
⛔️Kolejnym złym miejscem na trzymanie jakichkolwiek leków jest auto! Trzymanie leków w takiej rozgrzanej puszce jest beznadziejnym pomysłem, podobnie zresztą jak kupowanie leków, które się opalają w blasku promieni słonecznych za kioskową szybą😱
.
Post powstał przy współpracy z @trombofile – zajrzyjcie do nich, robią wiele dobrego dla osób z trombofilią (a zwłaszcza dla kobiet ciężarnych z tą przypadłością). Bardzo podoba mi się ich cykl #zastrzykmilosci 💙
.
#poradyfarmaceuty #heparyna#zastrzyki #upały #trombofilia #leki#przechowywanieleków #clexane#fragmin #fraxiparine #neoparin#coaparin #fraxodi

Dodaj komentarz