Krople do oczu z tetryzoliną – jak bezpiecznie stosować?

Wśród gwiazd showbiznesu czy to przed wielkimi wyjściami na czerwony dywan, czy do telewizji jest moda na używanie kropli do oczu o działaniu wybielającym na takie zmęczone i przekrwione oczy. Ale nie tylko gwiazdy ich używają – każdego dnia w aptece pojawia się jakiś pacjent kupujący na przykład 2 opakowania tych kropli, a z wywiadu wynika, że stosuje je od wielu tygodni😳
.
Krople wybielające oczy zawierają tetryzolinę, która po miejscowym zastosowaniu do worka spojówkowego zwęża małe naczynia krwionośne zmniejszając przekrwienie i obrzęk spojówek.
.
Zalecenia są jasne – nie można tych kropli stosować dłużej niż 2 dni, a jeśli przekrwienie oka utrzymuje się dłużej wymaga diagnostyki! Po tym czasie może nastąpić tak zwany efekt z odbicia, zupełnie jak w przypadku nadużywania obkurczających kropli do nosa. Te krople zwyczajnie uzależniają. Gdy są długotrwale stosowane następuje wtórne przekrwienie oka, pojawiają się objawy pieczenia i kłucia, a także zmiany zanikowe, wywołane przewlekłym niedotlenieniem błony śluzowej oka.
.
Oprócz tego krople z tetryzoliną (Visine i Starazolin) zawierają konserwant – chlorek benzalkoniowy, który działa odbarwiająco na soczewki, a także może podrażniać oko. Uwaga u wrażliwców i u osób z zespołem suchego oka.
.
Przydatna porada?😎
.
#poradyfarmaceuty #mlodyfarmaceuta #farmaceuta #farmacja #apteka #tetryzolina #kropledooczu #uzależnienie #starazolin #visineclassic #okulista #okulistyka #lekarz

Dodaj komentarz