Te zdradliwe środki przeczyszczające…

☕️Czy można się uzależnić od niewinnej, ziołowej herbatki? Albo od maleńkich tableteczek, dzięki którym mogę się w ogóle wypróżnić?

🍃Ostatnio pisałam o uzależnieniu od kropli do nosa, dzisiaj poruszymy temat innego rodzaju uzależnienia aptecznego – od środków przeczyszczających.

🌱Czasem zaczyna się od chęci schudnięcia. Szybkiego. Czasem od tego, że zwyczajnie jest problem z zatwardzeniem. Sięgasz po saszetkę z senesem, albo po tabletkę z tymże. Lub z bisakodylem. Generalnie coś, co pomoże Ci w danej chwili. Efekt jest zauważalny dość szybko, więc… czemu by nie wspomóc swojego organizmu ponownie? Zaczyna się błędne koło, bo bez tych środków jelita odmawiają posłuszeństwa. Po odstawieniu zwyczajnie… nie można się załatwić. Aż w akcie desperacji ponawiasz błąd z początku – kolejny raz sięgasz po wspomagacz apteczny. I znowu, i znowu… w coraz większych ilościach. Bo bez tego po prostu żyć nie możesz. I gdy niektórzy są niewolnikami papierosów czy alkoholu, Ty masz w miarę niewidoczny dla społeczeństwa problem. Ale bardzo poważny dla Twojej osoby. I często ten problem wypierasz.

🌿Pracownicy aptek widzą problem uzależnienia od środków przeczyszczających na co dzień. I to o wiele wyraźniej, niż chociażby lekarze pierwszego kontaktu, gdyż to oni wydają te środki lecznicze – dostępne przecież bez recepty. Osoby uzależnione od tych leków nie uważają się za takie. Czasami nawet ich rodziny nie dostrzegają problemu. Ot, zwykła herbatka przecież. Albo tabletka. Przecież w dzisiejszych czasach każdy łyka tabletki. Najgorsze jest to, że w większości przypadków na herbatce się nie kończy. Później dochodzą tabletki przeczyszczające i to w takich ilościach, że przychodzi się po 3 pudełka tego, 5 pudełek tamtego i 4 pudełka jeszcze innego leku przeczyszczającego. Aaa i po kilka herbatek z senesem, a co. I tak co kilka dni.

🍃Mam nadzieję, że tym wpisem dotrę do świadomości choć jednej osoby z tym problemem. Jeśli tak – mam dla niej jedną wiadomość. Z tego świństwa da się wyjść. Będzie cholernie trudno, ale da się. Ważne jest uświadomienie sobie nałogu.
.
#senes #kruszyna #rzewień #bisakodyl#uzależnienie #apteka #poradafarmaceuty#mlodyfarmaceuta #zioła #zdrowie

Dodaj komentarz