Kariera po farmacji – Ania, aptekarka i założycielka start-up’u

Zapraszam Was do zapoznania się z piątym artykułem z cyklu Kariera po farmacji, który stworzyłam we współpracy z prawdziwymi, nieanonimowymi farmaceutami – praktykami. Cykl ten zrodził się, aby motywować i zachęcić Was do do podjęcia wysiłku w dążeniu do kariery o jakiej marzycie, a z jakichś powodów nie wierzycie w jej powodzenie.

Pierwszy artykuł z serii Kariera po farmacji znajdziecie o tu:
Kariera po farmacji – Magda, apteka szpitalna

Drugi tu:
Kariera po farmacji – Karolina, Pharmacovigilance
Trzeci tu:
Kariera po farmacji – Magdalena, doktorat i blog
Czwarty tu:
Kariera po farmacji – Konrad, zioła, biofarmacja i opieka farmaceutyczna

 

A teraz zapraszam do przeczytania o karierze Ani!

Dlaczego wybrałaś farmację i jaką uczelnię skończyłaś?

W liceum interesowała mnie biologia i chemia, a studiowanie farmacji zapewnia dużą dawkę wiedzy z tych dziedzin. Studiowałam w  Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Warszawski), zdałam egzamin specjalizacyjny z farmacji aptecznej. Ukończyłam również kierunek Prowadzenie i monitorowanie badań klinicznych w Akademii Leona Koźmińskiego.

 

Ulubiony przedmiot na studiach to…?

Chemia oczywiście, we wszystkich możliwych odmianach, chociaż najbardziej podobała mi się chemia leków.

Dużo czasu i uwagi poświęciłam farmakologii, której z racji wykonywanej pracy uczę się cały czas. Na szczęście mam poczucie, że to dobrze zainwestowany czas, wiele informacji o działaniu leków mogę przekazać teraz pacjentom.

 

Gdzie aktualnie pracujesz i czy lubisz to co robisz?

Pracuję w aptece sieciowej, moja praca zawodowa związana jest od lat z aptekami. Po studiach odbyłam staż i podjęłam pierwszą pracę w aptece prywatnej w Warszawie. Potem pojawiła się decyzja o wyjeździe do pracy do Wielkiej Brytanii. Pracowałam tam w dwóch wiodących na rynku brytyjskim sieciach aptek. Był to bardzo intensywny okres w moim rozwoju zawodowym, zarówno pod względem doskonalenia języka angielskiego, jak też ugruntowania wiedzy zdobytej w czasie studiów. Poznałam zasady pracy angielskich aptek i wiele serwisów świadczonych  pacjentom, które należą do codziennych obowiązków farmaceuty w aptece.

Po powrocie  z UK podjęłam pracę jako magister farmacji, myśląc jednocześnie o prowadzeniu swojej apteki. Udało się osiągnąć ten cel, kolejnym okresem zawodowym było prowadzenie własnej sieci aptek, której byłam koordynatorem. Był to okres intensywnej pracy, nabywania doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej i budowaniu zespołu.

 

Skąd pomysł na start-up?

Pomysł powstał z obserwacji rynku pracy farmaceutów w Wielkiej Brytanii. Powszechnym zjawiskiem jest tam praca farmaceuty umówionego z wyprzedzeniem na konkretny dzień i godziny albo w sytuacjach awaryjnych. Przypadki, w których w aptece potrzebny jest farmaceuta na zastępstwo zdarzają się bardzo często, wiem o tym z własnego doświadczenia, a znalezienie dodatkowej osoby często pochłania wiele czasu i wymaga wykonania wielu telefonów. Aby uprościć ten proces, stworzyliśmy portal, który umożliwia odnalezienie się pracodawców poszukujących pracownika na zastępstwo i chętnych podjęcia dyżuru farmaceutów oraz techników farmaceutycznych.

 

O co chodzi z tymi Aptekarzami?:)

Aptekarze.online to pierwszy w Polsce portal pracy dodatkowej dla magistrów farmacji, techników farmaceutycznych i pracodawców. Pozwala na odnalezienie się zainteresowanych stron i nawiązanie kontaktu w celu umówienia dyżuru. Portal nie rekomenduje pracowników ani aptek, natomiast osobom poszukującym dodatkowej pracy ułatwia jej znalezienie, a właścicielom aptek pomaga w uzupełnieniu luk w grafiku. Korzystanie z portalu jest bezpłatne, wystarczy założyć konto aby mieć dostęp do bieżących informacji. Obecnie dużo jest na portalu ogłoszeń zamieszczonych przez magistrów i techników farmaceutycznych. Liczymy, że równie chętnie zaczną dodawać ogłoszenia apteki.

Chciałabym zachęcić do aplikowania na wybrane przez siebie ogłoszenia, co nie jest równoznaczne z zawarciem kontraktu, jest tylko pierwszym krokiem w nawiązywaniu kontaktu między pracodawcą, a pracownikiem.

 

Jakie masz rady dla studentów farmacji?

Osoby lubiące kontakt z pacjentami zdecydowanie zachęcam do pracy w aptece. Nie uważam, ze to praca polegająca na mechanicznym sprzedawaniu produktów z półki. Naprawdę wiele cennych rad i wskazówek można przekazywać pacjentom w codziennej pracy, przy wykazaniu chęci dzielenia się wiedzą i zaangażowaniu w promowanie opieki farmaceutycznej. Tym, którym marzy się kariera w korporacji radzę, aby próbowali sił również w innych dziedzinach, gdzie farmaceuci są poszukiwani, jak na przykład w badaniach klinicznych, hurtowniach farmaceutycznych czy aptekach szpitalnych. Warto podejmować wyzwania i sprawdzać się w rożnym zakresie obowiązków jako farmaceuta, by w pełni ocenić swoje możliwości i wybrać rodzaj pracy, który najbardziej będzie komuś odpowiadał. Dyplom ukończenia studiów farmaceutycznych to ogromny atut przy poszukiwaniu pracy.

 

Jeśli chcecie podjąć dodatkowy dyżur  to przypominam o rejestrowaniu się i korzystania z portalu Aptekarze.onlineTo taka internetowa giełda dyżurów.Serwis ten ułatwia nawiązywanie kontaktu pracownikom aptek szukającym dodatkowej pracy na godziny z właścicielami aptek oferujących takową.

Artykuł powstał przy współpracy z Aptekarze.online.

Dodaj komentarz