Profilaktyka migreny – cóż to takiego?

Gdy poinformowałam Was parę dni temu o tym, że rozpoczynam moją farmakologiczną profilaktykę migreny otrzymałam masę zapytań co to takiego. Stwierdziłam, że napiszę wyjaśniającego posta.

Celem leczenia profilaktycznego jest zmniejszenie częstotliwości i nasilenia napadów migrenowych. Dzięki temu chory jest w stanie zmniejszyć ilość zażywanych doraźnie leków przeciwbólowych, zapobiegamy ewentualnemu efektowi bólu z odbicia, a także poprawiamy zwyczajnie komfort i życie pacjenta.

Niestety, ale pacjenci rzadko korzystają z takiej profilaktyki. Po części wynika to z faktu niewiedzy o takiej możliwości. Drugą kwestią jest to, że pacjenci zwyczajnie mają opory przed włączeniem na stałe leku przeciwdepresyjnego, betablokera czy przeciwpadaczkowego obawiając się też ewentualnych działań niepożądanych.

No dobrze, na czym polega taka profilaktyka farmakologiczna? Lekarz dopiera odpowiedni lek – jego dobór zależy od wielu czynników (m.in. od stanu chorego, jego innych chorób, jego oczekiwań, jego historii z innymi lekami, oraz aktualnych wytycznych), a pacjent go zażywa codziennie, przez kilka miesięcy, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Najczęściej stosowanymi lekami w profilaktyce migreny są:

  • Klasa A (czyli leki I rzutu o najwyższej skuteczności): Propranolol/metoprolol (betabloker), topiramat/kwas walproinowy (przeciwpadaczkowy), flunaryzyna (bloker kanału Ca)
  • Klasa B (prawdopodobna skuteczność): Amitryptylina (TLPD), atenolol, bisoprolol, naproksen, toksyna botulinowa – zastrzyki.
  • Inne leki zalecane w profilaktyce migreny: Kwas acetylosalicylowy, gabapentyna, magnez, wit. B6, koenzym Q10, lizynopril, kandesartan. Stosunkowo nowym preparatem niedawno wprowadzonym do lecznictwa w Polsce jest lek z przeciwciałem monoklonalnym przeciw CGRP – erenumabem. Pacjent otrzymuje zastrzyk co cztery tygodnie.

Czy stosowaliście profilaktykę farmakologiczną migreny? Jakie były efekty? Jestem bardzo ciekawa 🙂

#migrena #ból #bólmigrenowy #profilaktyka #farmakologia #poradyfarmaceuty #farmacja #neurologia #neurolog

Dodaj komentarz