Antykoncepcja hormonalna – garść przydatnych porad.

Garść porad dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną (AH)😊

❌nie zaleca się brania „osłony do antykoncepcji”. Na portalu mp.pl można znaleźć wzmiankę, że polskie ośrodki monitorujące bezpieczeństwo terapii otrzymują raporty o krwawieniach środcyklicznych. Nie można tez wykluczyć, że składniki roślinne w suplemencie nie wchodzą w interakcję z AH zmniejszając jej skuteczność. Skład „osłonki” komentowałam na lajwie na Instagramie u @drnalewczynska , możecie zajrzeć i posłuchać co sądzę na jej IGTV. Ogólnie to nie polecam🤷🏼‍♀️

🍃pamiętaj o kwasie foliowym – AH może zmniejszać jego stężenie w osoczu. Może to mieć znaczenie kliniczne gdy kobieta na przykład zajdzie w ciążę wkrótce po odstawieniu AH. Każdy wie z czym się mogą wiązać niedobory kwasu w ciąży (wady cewy nerwowej płodu). Nie zapominajmy też o korzyściach dla nas samych (ważny dla ukł. nerwowego i w metabolizmie homocysteiny). Na metabolizm kw. foliowego ma wpływ wit B6 i B12, które również mogą być obniżone u kobiet stosujących AH.

✅wyrównaj poziom witaminy D3

✅pamiętaj o kwasach omega-3

❗️uważaj na:

  •  🍊grejpfruty – mogą zwiększyć ryzyko działań niepożądanych AH (zakrzepica)
  • 💊antybiotyki – mogą wpływać na florę jelitową i ograniczać przez to przemianę estrogenów i zmniejszać skuteczność AH (tyczy się to dwuskładnikowej tabletki anty, minipigułka nie daje takiej interakcji). Przez cały okres antybiotykoterapii i 7dni po jej zakończeniu należy stosować dodatkowe metody zabezpieczające przed ciążą. Przed interakcją nie chronią probiotyki, tzw osłonki do antybiotyku. Antybiotyki ograniczające skuteczność AH to między innymi amoksycylina, azytromycyna, cefalosporyny, ciprofloksacyna, tetracyklina i inne.
  •  💊Stosując tabletki anty uważaj też na dziurawiec, leki p/grzybiczne (flukonazol), leki indukujące CYP3A4 (np fenytoina, topiramat, karbamazepina), wysokie dawki wit.C, żelazo, węgiel aktywny i preparaty odchudzające. .

❗️Przed przepisaniem nowego leku zawsze spytaj lekarza/farmaceuty o ewentualną interakcję między zażywanymi lekami.

✅przeczytaj ulotkę. Jest w niej sporo niezbędnych informacji (np jakie są niepokojące objawy, interakcje), które przed zażyciem leku warto znać.

Przydatny post?😎

Dodaj komentarz